Beading FAQ

Co to są sznury koralikowo-szydełkowe?
Zapewne każdy z nas mniej więcej wie jak wyglądają szydełkowe dzianiny, serwety obrusy, ubrania i inne.. Całkiem niedawno w Polsce stały się popularne koralikowe węże wykonane na szydełku. Co to w ogóle jest? Otóż są to zwyczajne robótki szydełkowe tyle, że dodatkiem koralików. Są dwie podstawowe metody wykonywania takich sznurów.
1. Metoda oczek ścisłych - są nią wykonywane cieńsze sznury, koraliki układają się w nim jak cegiełki.
2. Metoda półsłupków - tzw. ukośnikowa. Nitka między koralikami jest w niej bardziej widoczna, dlatego też stosuje się ją w wykonywaniu sznurów grubych. Koraliki układają się w tej robótce ukośnie.
Sznur koralikowy jest wąską, spiralną,  robótką szydełkową w kształcie tuby.

Na jakiej nici robić sznury?
To pytanie pojawia się bardzo często - odsyłam do posta o wyborze nici do szydełkowania TU.

Jakie wybrać szydełko?
To wszystko zależy od tego jaką nicią robimy, oraz jak robimy (czy luźno, czy może zaciskamy). Ja używam szydełek 0.65-0.85, na niciach do jeansu, altin basak 50, ariadna kaja itd...

Jaką końcówkę wybrać do sznura?
Tutaj też mamy dowolność, ale z doświadczenia wiem, że na sznury na 6k w rzędzie pasuje końcówka o średnicy wewnętrznej 7mm, na 5k w rzędzie - 6mm, na 7k w rzędzie 8 mm.. Robione sznury sposobem zwykłym. niedy wykonuję grubszy sznur metodą ukośnikową, końcówkę dobieram pod rzeczywisty rozmiar sznura (różnie z tym bywa).

Jakiego kleju użyć do wklejenia końcówki?
Klej musi być mocny! Zapomnijcie o klejach szewskich czy kropelkach. Do końcówek tylko epoksydowy klej dwuskładnikowy. Niezniszczalny.


KONTYNUACJA W BUDOWIE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz